Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Jagienki, Kamili, Korneliusza 17 Września 2021, 02:20
Dziś 19°C
Jutro 16°C
Kultura i oświata
26 Sierpnia, 2021

Bralin: „Plon niesiemy, plon...”

Dożynki gminno-parafialne w Bralinie.

21 sierpnia br. obyły się dożynki gminno-parafialne w Bralinie. Sygnałem rozpoczynających się uroczystości był efektowny, barwny korowód dożynkowy. W Sanktuarium Maryjnym na Pólku odprawiona została uroczysta msza święta dziękczynna, celebrowana przez proboszcza parafii ks. kanonika Romana Krzyżaniaka. Podczas nabożeństwa poświęcone zostały: chleb dożynkowy i dary z tegorocznych plonów.
Obrzędy dożynkowe i wspólna biesiada zorganizowane zostały na stadionie sportowym w Bralinie. Wieńce dożynkowe na ręce wójta Piotra Hołosia i przewodniczącego Rady Gminy Marka Markiewicza złożyły delegacje wszystkich 12 sołectw gminy Bralin. Starostowie tegorocznych dożynek: Aleksandra Kubacka i Rafał Piotrowiak przekazali chleb dożynkowy. Włodarz gminy wraz z przewodniczącym Rady, sołtys Bralina Aleksandrą Maciej i proboszczem parafii bralińskiej ks. R. Krzyżaniakiem tradycyjnie podzielili się nim ze wszystkimi uczestnikami Święta Plonów. Z bochenkami dożynkowych wypiekَw do uczestnikَw uroczystości wyszli również starostowie dożynkowi.
W swoim wystąpieniu wójt P. Hołoś zwrócił się do rolników, sadowników, pszczelarzy, ogrodników, hodowców i przedsiębiorców, pracujących na rzecz rolnictwa: - Spotykamy się dziś, by dziękować wszystkim ludziom związanym z rolnictwem za całoroczny trud. Ta tradycja stanowi ważny element polskiej kultury i tożsamości. Cieszę się ogromnie, że ten piękny dożynkowy zwyczaj pielęgnowany jest również w naszej gminie. Dla każdego rolnika ziemia jest świętością. I dziękujemy im za to, że mają do niej tak wielki szacunek. Ciepłe słowa i podziękowania za trud ciężkiej pracy na roli skierowali do rolników również obecni na uroczystości parlamentarzyści i samorządowcy.

~ Oprac. KR

Więcej w nr 33 (1442) 2021 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!