Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Marty, Konstantego, Olafa 29 Lipca 2021, 23:25
Dziś 21°C
Jutro 25°C
Baranów
28 Maja, 2020

Baranów: Zapłać sołtysowi kartą

11 maja br. do Urzędu Gminy w Baranowie dotarło 14 bezpłatnych terminali płatniczych. To konsekwencja udziału samorządu w akcji „Polska bezgotówkowa”. Terminale trafiły do 11 sołtysów oraz gminnych punktów kasowych, takich jak: Urząd Stanu Cywilnego, podatki czy gospodarka komunalna. - Fajny pomysł z tymi terminalami. W urzędach też są potrzebne. Nieraz był problem, bo nie ma gdzie kasy wpłacić, nie mają wydać itd. Obywatel chciałby zapłacić podatek poprzez sołtysa, ale w portfelu tylko bilon. A kartą to się ogarnia bardzo łatwo – przekonuje sołtys Mroczenia Andrzej Stodolski.

Program „Polska bezgotówkowa” to wspólna inicjatywa wydawców kart, agentów rozliczeniowych, Związku Banków Polskich oraz sektora publicznego, która ma na celu upowszechnienie akceptacji płatności bezgotówkowych. Od jesieni 2018 r. program objął także administrację publiczną (np. urzędy jednostek samorządu terytorialnego, urzędy skarbowe) i inne podmioty (m.in. uczelnie, fundacje, muzea, kościoły, policję). Instytucje publiczne, w tym także sołtysi, za pośrednictwem urzędów gmin, na terenie których funkcjonują, mają prawo do takiej liczby urządzeń, ile mają punktów kasowych. Samorządy nie ponoszą kosztów prowizji związanych z transakcjami, ani też nie płacą za dzierżawę terminali do 31 sierpnia 2021 r. W efekcie tych działań pierwsze skojarzenie z hasłem „Polska bezgotówkowa” brzmi: terminal płatniczy.

~ ems

Więcej w nr 22 (1379) 2020 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!