Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Michaliny, Michała, Piotra 19 Października 2021, 20:56
Dziś 16°C
Jutro 18°C
Kultura i oświata
15 Lipca, 2021

Baranów: W magicznym świecie kamishibai

23 czerwca br. do Filii Bibliotecznej w Mroczeniu zawitał nietypowy teatr – japoński teatrzyk kamishibai.

Od zarania dziejów ludzie lubią słuchać opowieści. Dzięki opowieściom przekazujemy wiedzę, budujemy system wartości, zachowujemy pamięć. O tym, że owa tradycja wciąż jest żywa, można było przekonać się 23 czerwca br. Wtedy to do Filii Bibliotecznej w Mroczeniu zawitał japoński teatr obrazkowy.
Kamishibai to technika opowiadania i czytania z wykorzystaniem plansz z obrazkami i tekstem. Służy temu drewniana skrzynka (butai). Kamishibai rozwija wyczucie języka, poszerza słownictwo, a jednocześnie bawi i uczy, zabierając dzieci w podróż do magicznej krainy teatru i literatury. Na początku spotkania uczestnicy dowiedzieli się, czym jest kamishibai, jaka jest jego historia i jakiego „zaklęcia” trzeba użyć, by się otworzył. Mieli również okazję obejrzeć i wysłuchać opowieści pt. „Ogród Niebios”. Historia opowiadała o dzielnym księciu i pięknej księżniczce. Wszyscy z ciekawością wsłuchiwali się w opowieść, do której ilustracje wykonała sama prowadząca zajęcia – Urszula Ziober.

~ E. Lesiak

Więcej w nr 27 (1436) 2021 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!