Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Delfiny, Marii, Wirginiusza 8 Grudnia 2021, 13:12
Dziś -1°C
Jutro 0°C
Baranów
4 Marca, 2021

Baranów: Radni zdecydowali o zmianach

XXIV sesja Rady Gminy Baranów.

25 lutego br. odbyła się XXIV sesja Rady Gminy Baranów. W porządku obrad znalazły się uchwały w sprawach m.in.: niewyrażenia zgody na wyodrębnienie w budżecie gminy na 2022 rok środków przeznaczonych na fundusz sołecki, zmian budżetu gminy na 2021 rok i Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Baranów na lata 2021-2026 czy zamiaru przekształcenia Zespołu Szkół w Baranowie. Radni przyjęli wszystkie przygotowane pod głosowanie projekty uchwał.
Fundusz sołecki to środki finansowe zagwarantowane w budżecie Gminy dla sołectw na realizację przedsięwzięć, które są zadaniami własnymi gminy, służą poprawie warunków życia mieszkańców i są zgodne ze strategią rozwoju gminy.
- Mając na uwadze możliwości ekonomiczne i dochody w gminie, w której funkcjonuje 11 sołectw, wyrażenie zgody na utworzenie funduszu sołeckiego wiąże się z dużym rozdrobnieniem środków. W gminie Baranów fundusze sołeckie istniały od 2012 r., a ich realizacja wykazała coraz większe rozdrobnienie wykonywanych zadań, co z kolei skutkuje mało wymiernymi efektami rzeczowymi. Za celowe uważa się wspieranie i upowszechnianie idei samorządowej, tym samym, mimo niewyodrębnienia funduszu sołeckiego na 2022 r., nadal będą ponoszone wydatki na rzecz wszystkich sołectw poprzez realizację inwestycji i przedsięwzięć. (…) Gmina poprzez realizację przedsięwzięć i inwestycji w poszczególnych sołectwach, m.in. budowę czy remonty dróg, chodników, placów zabaw, domów ludowych, boisk sportowych itp., zapewnia mieszkańcom sołectw poprawę warunków życiowych w większym zakresie niż byłoby to możliwe w przypadku wyodrębnienia środków na fundusz sołecki (…) – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

~ KR

Więcej w nr 9 (1418) 2021 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!