Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Grzegorza, Salomei, Walerii 17 Listopada 2019, 19:39
Dziś 12°C
Jutro 13°C
Baranów
16 Lipca, 2019

Baranów: Gmina Baranów najlepsza w Wielkopolsce

Od kilku lat wśród jednostek samorządu terytorialnego obserwujemy tendencję do eksponowania osiągnięć poprzez udział w różnego rodzaju rankingach. Grono finalistów, a w szczególności zwycięzcy w poszczególnych kategoriach, są przedstawiani jako wzór i dobry przykład do naśladowania. W tym roku takim wzorem po raz kolejny jest gmina Baranów.

8 i 9 kwietnia br. wójt gminy Baranów Bogumiła Lewandowska-Siwek uczestniczyła w V Europejskim Kongresie Samorządów. W jego trakcie zaprezentowano i nagrodzono najlepsze gminy i miasta w Polsce. W grupie 1548 gmin wiejskich w 2018 r. w dziesiątce najlepszych znalazła się gmina Baranów. Z kolei w rankingu zrównoważonego rozwoju uplasowała się na 6. miejscu w Polsce, a w rankingu finansowym samorządów – na 9.
W czerwcu Regionalna Izba Obrachunkowa w Poznaniu przedstawiła opracowanie „Analiza kondycji finansowej jednostek samorządu terytorialnego z obszaru województwa wielkopolskiego za rok 2018”, sporządzone na podstawie sprawozdań jednostek samorządu terytorialnego za 2018 r. To ważne źródło informacji na temat stanu finansów JST województwa wielkopolskiego. W tym rankingu, w zestawieniu 257 gmin wiejskich, gmina Baranów okazała się najlepsza w Wielkopolsce. - Doskonałe miejsce w rankingu to na pewno powód do dumy. Do oceny jednostek samorządu terytorialnego przyjmowane są różne kryteria, ale jeśli są obiektywne, a trudno w to wątpić, to wskazują, czy idziemy w dobrym kierunku, czy się rozwijamy. To jakaś syntetyczna miara rozwoju. To sukces naszych przedsiębiorców i mieszkańców gminy, ale również ogromna praca pani skarbnik, która tak skutecznie konstruuje budżet, aby wszyscy mieszkańcy korzystali z publicznych pieniędzy. Gmina Baranów jest rozpoznawalna i podziwiana przez samorządowców w całej Polsce – ocenia wójt gminy Baranów Bogumiła Lewandowska-Siwek.
Wśród 113 gmin w rankingu znajdują się także inne gminy wiejskie z powiatu kępińskiego. Na 8. miejscu jest Perzów, a na 9. Łęka Opatowska. 56. miejsce zajmuje Trzcinica, 76. – Bralin, a 86. – Rychtal. Z kolei w rankingu gmin miejsko-wiejskich gmina Kępno zajmuje 21. miejsce.

~ Oprac. KR

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!