Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Kryspiny, Norberta, Sabiny 5 Grudnia 2020, 12:09
Dziś 8°C
Jutro 12°C
Baranów
24 Czerwca, 2020

Baranów: Baranów zagłosuje korespondencyjnie

Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca br., a ewentualna druga tura – 12 lipca br. W dwóch gminach – Baranów (woj. wielkopolskie) i Marklowice (woj. śląskie) – możliwe będzie wyłącznie głosowanie korespondencyjne.

19 czerwca br. Państwowa Komisja Wyborcza podjęła uchwałę o zarządzeniu wyłącznie głosowania korespondencyjnego podczas tegorocznych wyborów prezydenckich w dwóch gminach: Baranów (woj. wielkopolskie) i Marklowice (woj. śląskie). Taką rekomendację wystosował wcześniej minister zdrowia Łukasz Szumowski, wskazując, że w obu gminach tzw. wskaźnik zapadalności przekracza 100 na 10.000 mieszkańców. - Obie gminy należą do powiatów, w których notujemy wysoki wskaźnik liczby aktywnych przypadków, tj. powiatu kępińskiego oraz powiatu wodzisławskiego – podało Ministerstwo Zdrowia. Swojego zdziwienia nie kryje wójt gminy Baranów Bogumiła Lewandowska-Siwek. - Jestem bardzo zaskoczona rekomendacją pana ministra, ponieważ nic nie wskazuje na to, aby w naszej gminie był nagły wzrost epidemii (osób zarażonych jest 40 na 8 tysięcy mieszkańców, czyli 0,5%), a art. 15 pkt. 5 ustawy z 2.06.2020 o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na prezydenta RP mówi: „W przypadku nagłego i znaczącego pogorszenia sytuacji epidemicznej na terenie danej gminy lub jej części, Państwowa Komisja Wyborcza, na wniosek ministra właściwego do spraw zdrowia, nie później niż 7 dni przed wyborami, może zarządzić, w drodze uchwały, głosowanie wyłącznie korespondencyjne na tym terenie, określając sposób i tryb organizacji tego głosowania”. Nic takiego u nas się nie zadziało, wręcz odwrotnie – liczba zachorowań znacząco zmalała (ze 101 do 40 osób zarażonych). Czy to jakiś eksperyment? – pyta. Zorganizowanie wyborów korespondencyjnych będzie nie lada wyzwaniem dla pracowników Urzędu Gminy w Baranowie, jednak wójt nie wątpi w ich umiejętności i zaangażowanie. - Czy sobie poradzą? Jestem tego w 100% pewna. Musimy mieć tylko wszystkie materiały, tj. karty do głosowania, hologramy, koperty, naklejki... To hamuje nam pracę. Mam bardzo kreatywnych i pracowitych pracowników, sami zgłaszają się do pomocy, praca po godzinach nie jest dla nich problemem – podkreśla B. Lewandowska-Siwek. Swoją pomoc zaoferował też wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. - Jeśli tylko będzie taka potrzeba, to gwarantuję pomoc pracownikom Urzędu Wojewódzkiego, którzy wspomogą proces przygotowania pakietów wyborczych. Jesteśmy do dyspozycji, bo zależy nam na tym, aby w pełni te wybory w Baranowie przygotować – zapewnił.

~ KR

Więcej w nr 26 (1383) 2020 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!