Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy 18 Kwietnia 2024, 20:40
Dziś 3°C
Jutro 9°C
Kultura i oświata
17 Maja, 2018

Maturalny maraton trwa

W całej Polsce trwają egzaminy maturalne.

 

Od 4 do 23 maja br. trwają egzaminy maturalne. Matura to bardzo ważny test, który zadecyduje o przyjęciu – bądź nieprzyjęciu – uczniów na wymarzony kierunek studiów. W nowej formule, zdający, którzy ukończyli rok szkolny 2017/2018, obowiązkowo przystępują do egzaminu maturalnego z następujących przedmiotów: w części pisemnej – język polski, matematyka i język obcy nowożytny na poziomie podstawowym oraz w części ustnej – język polski i język obcy nowożytny. - Osoby zdające egzamin w nowej formule przystępują obowiązkowo do egzaminu maturalnego z jednego wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Każdy absolwent może także przystąpić do egzaminu z maksymalnie pięciu kolejnych przedmiotów dodatkowych – podkreśla naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Powiatu Kępińskiego Andrzej Jóźwik. Aby zdać egzamin maturalny, należy uzyskać co najmniej 30% punktów z każdego przedmiotu obowiązkowego na poziomie podstawowym, zarówno w części ustnej, jak i pisemnej. Dla przedmiotów na poziomie rozszerzonym nie ma określonego progu punktowego.
Sesja egzaminów ustnych z języka polskiego potrwa od 9 do 22 maja (wyłączając 13 i 20 maja), a z języków obcych – od 5 do 25 maja (wyłączając 6, 13 i 20 maja), a ich terminy każda szkoła ustala we własnym zakresie. Terminy egzaminów pisemnych z poszczególnych przedmiotów wyznaczyła Centralna Komisja Egzaminacyjna.
Na pierwszy ogień poszedł język polski – rano część podstawowa, a po południu rozszerzenie. Egzamin na poziomie podstawowym zdawało ponad 274.000 tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników z całej Polski, w tym 337 z powiatu kępińskiego. Na maturzystów czekały zadania zamknięte, otwarte oraz wypowiedź pisemna. W tym roku mierzyli się z tematem: „Tęsknota – siła niszcząca czy budująca ludzkie życie. Rozważ i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Lalki”, całej książki Bolesława Prusa oraz wybranego tekstu kultury”. Jeśli maturzysta nie decydował się na napisanie wypracowania, mógł przeprowadzić analizę tekstu poetyckiego – wiersza Ernesta Brylla pt. „Bądźmy dla siebie bliscy, bo nas rozdzielają”. Podczas części rozszerzonej uczniowie mieli za zadanie napisać wypracowanie na jeden z dwóch tematów. Do wyboru maturzyści mieli określenie problemu podjętego przez Bogdana Zelera w utworze „Poezja i filozofia” bądź dokonanie interpretacji porównawczej wiersza „Nerwy” Cypriana Kamila Norwida i „Pod dworcem głównym w Warszawie” Józefa Czechowicza. W LO nr I w Kępnie do języka polskiego na poziomie rozszerzonym przystąpiło 47 osób, z kolei w LO nr II w Kępnie – 3 osoby.
Drugi dzień matur, czyli 7 maja, to pojedynek z królową nauk – matematyką, na poziomie podstawowym. Arkusz z matematyki na poziomie podstawowym zawierał 34 zadania, w tym 25 zadań zamkniętych. Podczas rozwiązywania zadań maturzyści mogli korzystać z zestawu wzorów matematycznych oraz kalkulatora prostego. Egzamin na poziomie podstawowym zdawało 337 uczniów z powiatu kępińskiego. Po południu chętni uczniowie przystąpili do matury z języka łacińskiego i kultury antycznej.
Na 8 maja rano zaplanowano egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Spośród języków obcych nowożytnych uczniowie najczęściej wybierają właśnie język angielski – w tym roku było to 92% wszystkich tegorocznych maturzystów. Podczas egzaminu maturzyści musieli wysłuchać tekstów czytanych w języku angielskim, a następnie wykonać polecenia z nimi związane. Kolejną częścią sprawdzającą ich umiejętności była praca z tekstem pisanym, na podstawie którego musieli wykonać kolejne zadania. Inne polecenia sprawdziły znajomość środków językowych. W ostatnim zadaniu abiturienci tworzyli wypowiedź pisemną – w tym roku była to relacja na blogu z kursu językowego. Po południu chętni uczniowie zdawali egzamin na poziomie rozszerzonym. W LO nr I w Kępnie do języka angielskiego na poziomie rozszerzonym przystąpiło 88 osób, z kolei w LO nr II w Kępnie – 37 osób.

~ KR

Więcej w nr 20 (1275) 2018 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!